מערכת ניהול תוכן היא שם כולל למערכות אשר משמשות אותנו בעולם האינטרנט להעברת,שימור וניהול של כל סוגי תכנים והמידע הדיגיטלי אותו צברנו ואותו אנו מעוניינים לתחזק ,לשמר ולפרסם. מערכת הניהול מעבירה את המידע ואמורה לשמור עליו ולקטלג אותו בכל מחזורי החיים שלו.

כיום מערכות ניהול תוכן הן תנאי בסיס להקמת אתר לגופים המעוניינים באתר דינמי, בעל אפשרות לתחזוקה נוחה ברמת המשתמש.חנויות ווירטואליות, חברות,אתרים רשמיים,אתרי חדשות, אתרי אינדקס, ובעצם כמעט כל אתר גדול היום, זקוק ועובד עם מערכת כזו.

במערכת ניהול תוכן קיימים כלים לכל התפקידים והמקצועות באתר/חברה , לטיפול,שינוי,עריכה וקטלוג של תכנים.

למערכת ניהול תוכן רצינית, כמה בעלי תפקידים שונים

מנהל מערכת התוכן ה – administrator

אחראי לתקינותה הטכנית. מה שבא לידי ביטוי בעיקר ברמת התוכנה ולא ברמת התוכן. מנהל מערכת פעמים רבות יהיה אדם חיצוני אשר גם מספק את המערכת, ונותן תמיכה בכל המרכיבים הטכניים של מערכת הניהול. ניתן לשכור אדם פרטי אשר ינהל את המערכת, וניתן כמובן, לנהל אותה לבד, אך הדבר מצריך ידע לא מועט בתכנות צד שרת.. אז במידה והשורות האחרונות לא מובנות לכם.. כנראה שהאלטרנטיבות הנוספות יתאימו לכם יותר.

עורך -תפקידו של העורך הוא לדאוג לטיבו של התוכן-תוכן איכותי, לקו המנחה , ליצור כותרות מעניינות לתוכן,לשכתב או לתרגם במקרה הצורך, לבנות את קונספט הקטגוריות והקטלוג בתוכן ,ובקצת פחות מילים..-לנהל את כל הצד של איכות התוכן הטקסטואלי באתר.

מפרסם/כתב-אחראי ל"ייצר" את התוכן, להביא נושאים מעניינים ולעבוד במקביל לעורך על הקונספט.

כמובן שזוהי רק דוגמא ולא תרשים מדוייק, וקיימים מערכים בהם המערכות האלו עובדות בתור גוף שמכיל אלפי אנשים ויותר, ומאות אנשים מנהלים מידע רגיש. אבל לא במערכות מסועפות אלו עסקינן ולכן נחזור לנושא.

מערכת ניהול תוכן של אתר

מערכת ניהול לאתר, צריכה לענות על כמה וכמה צרכים, אבוי לנו לקחת מערכת, אשר לא תומכת בצרכים שלנו, מכיוון שלאחר שמשקיעים בתוכן, קונים דומיין,ומשלמים אחסנה,הדבר האחרון שאנו רוצים היא מערכת לא ידידותית.

מערכת ניהול מתקדמת צריכה לתמוך בטכנולוגיות העדכניות ביותר,ולספק למשתמש את רמת הנוחות והפשטות הגבוהה ביותר.

הרעיון האנושי מאחורי מערכת נבונה לניהול תוכן -שלכל אדם או עובד בחברה מסוימת, אשר מעוניין לעדכן לדוגמא כתבת חדשות בבר הצידי של האתר,תהייה את האפשרות לעשות זאת בפשטות,נוחות, ולכן הממשק חייב להיות נוח ברור ובסיסי.

מערכת ניהול תוכן

היתרונות – למעשה מערכת ניהול תוכן לאתר היא פתרון מדהים, לכן הרבה אתרים היום ,מבוססים על מערכות כאלו. היא נותנת אפשרות עדכון דינמית מאד נוחה, טיפול וסידור ארכיוני נוח ונגיש של חומר, במקרים רבים מספקת לנו סטטיסטיקות ומידע על דפי האינטרנט שלנו, ועוד .

חסרונות – מי לא זקוק למערכת כזו?

אתר תדמית המבוסס על פלאש לדוגמא, אתרי תדמית קטנים שאינם מתעדכנים תדיר ודומיהם לא זקוקים למערכת ניהול תוכן .אתר המתעדכן אחת לשנה לדוגמא, פשוט לא ינצל את יתרונותיה של מערכת ניהול תוכן.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *